Ç

oğu modern işletme, markalarını tanıtmak ve tüketicilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanmanın önemini anlıyor. Gerçekten de, sosyal medya birçok şirketin dijital stratejisinin merkezinde yer almakta olup, genellikle satış, potansiyel müşteri ve müşteri hizmetleri açısından ölçülebilir sonuçlar sunmaktadır. Yine de bazı sosyal medya pazarlaması yanılgıları hata yapmaya neden olabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Kitlenizi Dinlemiyorsunuz

Hedef kitleniz konuşuyor; ama siz dinliyor musunuz? Tabii ki, kontrol panelinizde bildirimler görülebilir, ancak bunlar iş, sanayi, hizmet, ürünler veya rakiplerinize odaklanan sosyal diyaloğun bir kısmını temsil eder.

Sosyal medya dinleme araçlarını kullanmak , işiniz için fırsatları temsil eden konuşmaların sesini yükseltmek gibidir. Sadece bu değil, aynı zamanda bir pazar araştırması, tüketici demografik özelliklerinin altını çizme, yeni ürün ve ürünlere duyulan ilgiyi ölçmek, marka değerlerini güçlendirmek, şirketinizin sağlığını izlemek ve müşteri memnuniyetini artırmak için benzersizdir.

Net Bir Hedefiniz Yok

Her gün rastgele güncellemelerden oluşan içerikler yayınlamak iyi bir şey değil. Organik ürün erişimini genişletmek her zamankinden daha zor, çünkü Facebook’un beğenileri ücretli platformlar haline geldi. Bu nedenle, ilgi uyandırmak ve kitlenizi büyütmek, reklamlara yatırım yapılmasını gerektirir.

Her Sosyal Ağ İçin Optimizasyon Yapmıyorsunuz

Bu noktada, muhtemelen bir dizi sosyal medya platformunu kullanıyorsunuzdur ve bazıları diğerlerinden daha başarılı olsa bile, bu iyi bir hamledir. Ancak, işletme sahiplerinin yaptığı yaygın bir hata, güncellemeleri kolayca çoğaltmak ve farklı platformlarda yeniden paylaşmaktır. Ancak farklı sosyal ağlardaki izleyiciler benzersizdir ve bekledikleri içerik de benzersizdir.

Aynı markayı pazarlamak için birden fazla sosyal platform kullanırken, kullanıcıların belirli kanallardaki isteklerini de yansıtmanız gerekir. Bazı durumlarda, yatırım geri dönüşünün iyileştirilmesi, gerçekleştirilmeyen veya iş hedeflerinize uymayan sosyal hesapların kapatılmasını bile gerektirebilir.