M

arkalar tarafından çok sık tercih edilen dijital pazarlamada herkes başarılı olmayabiliyor. Aksine başarısız olanların sayısı bir hayli fazla. Doğru kullanılırsa ve stratejiler düzgün bir biçimde kaydedilirse dijital pazarlama markaların en büyük getirisi olabilmektedir. Yine de yapılan tek bir hatada bile geriye düşmeniz olasıdır.

Büyük bir hedef kitlenin bulunduğu internet aleminde doğru kitleye oynamak piyango niteliğindedir. Ancak dijital pazarlamada başarısızlığın en yaygın sebebi bir günde başarının beklenmesidir. Her türlü konuda olduğu gibi dijital pazarlamada da bir günde başarı beklerseniz başarısız olacaksınızdır. Başarılı olabilmek için emek harcamak ve zaman vermek gereklidir. Eğer zaman vermez ve hemen başarıya ulaşmak isterseniz hata yaparsınız. Her seferinde yaptığınız hatalar birbirinin üzerine eklenir ve markanız sonunda bir çığ altında kalabilir.

Dijital pazarlamanın bu kadar sevilmesinin nedeni takip edilebilir ve ölçülebilir olmasıdır. Hedef kitlenizin neyi sevdiğini, hangi bağlantıyı beğendiğini ev daha çok paylaştığını anında ölçebilirsiniz. Bu durum büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ama ya hedef kitlenizi yanlış seçtiyseniz? İşte bu da dijital pazarlamada başarısız olunmasının diğer sebepleri arasındadır. Pazarlama stratejinizi belirlerken planlı olmanız çok önemlidir. Gerekirse uzunca bir plan yapın ama plansız yola çıkmayın. Dijital pazarlamada yanlış hedef kitle seçimi markanızı hezimete uğratacak bir hamle olacaktır. Tüm çalışmalarınızın boşa gitmesi söz konusu olduğunda daha fazla zaman harcayıp plan yağmak ve stratejide buna göre ilerlemek büyük önem kazanıyor.