Google Görüntülü Reklam Ağı, günümüzde internette bulunan en büyük içeriğe dayalı reklamcılık ağıdır. Reklamverenler, milyonlarca web sitesinden oluşur ve reklamlarını, çok çeşitli hedefleme yöntemleri kullanarak hedef kitleye birden çok formatta göstermeyi seçebilirler. 2 milyondan fazla web sitesine ve internet kullanıcılarının yüzde 90’ına ulaşan güçlü bir sistem olan Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamlarınızı tüm dünyadaki hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağı ile reklamlarınız, alışveriş sırasında, bazı sayfalara göz atarken veya herhangi bir şeyi okurken hedef kitlenizin görmesini sağlayacak şekilde seçilmiş web sitelerine entegre edilmektedir. Ayrıca, görüntülü reklam ağı sadece düz metin olanlar yerine görsel ve zengin medya reklamlarına izin vermektedir. Bu durumda beynin işlediği tüm bilgilerin yaklaşık %90’ının görsel olduğunu düşünürsek, tek başına bile görüntülü reklamların başarınızı etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Google Görüntülü Reklam Kampanyası Oluşturma

Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları, AdWords’ün teorik olarak işletme sahipleri, profesyonel danışmanlar veya ajanslar tarafından oluşturulup yönetilebilecekleri bir sistem haline gelmesi için öncelik taşır. Yeni bir Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmayı seçtikten sonra gelen ekranda görüntülü reklam oluşturmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. İlk seçenek, elle manuel olarak kampanyanızı oluşturmanız için tercih edilebilirken, ikinci seçenekte  belirtilen hedeflerinize uyduğunu düşündüğü bir kampanya oluşturmak için Google’ın araçlarını kullanmanız mümkündür.

Bu yazımızda manuel olarak bir görüntülü reklam kampanyası hazırlamanın inceliklerinden bahsedeceğiz.

Manuel görüntülü reklam kampanyası oluşturma seçeneğini tercih ettikten sonra yapmanız gereken ilk şey, reklamlarınızın gösterileceği veya gösterilmemesi gereken coğrafi konumları, teklif yöntemlerini, bütçeyi, reklam zaman planlamasını ayarlamaktır. Ardından reklamınızın görüntü boyutunu seçmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken birçok seçeneğiniz mevcuttur. Çok küçük bannerlardan oldukça büyük banner ölçülerine kadar herhangi bir seçeneği işaretlemeniz mümkündür. Görüntülü reklamınız için istediğiniz ölçeği seçtikten sonra reklamınızın görselini yükleyerek, link vererek, anahtar kelimelerinizin girişini yaparak ve reklama özel kısa yazınızı ekleyerek, özel parametreleri seçebileceğiniz ekrandaki işlemlerinizi halletmeniz gerekmektedir. Sonrasında görüntülü reklamınız oluşturulmuş olur ve siz de reklamınızın hedef kitlenize ulaşıp sitenize trafik sağlamasını beklemeye hazır olursunuz.