E

tkili reklam kampanyaları büyük sansasyonlar yaratabilir ve hedef kitlenin kendisini marka ile özleştirmesini sağlayabilir. Bu nedenle reklamlar hangi mecrada olursa olsun çok önemlidir. Sadık müşteriler için reklam kampanyalarının doğru şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. İnternet üzerinde yapacağınız reklam kampanyaları için ise öncelikle temel konularda bilgi sahibi olmanız ve bazı soruların cevaplarını bilmeniz gerekmektedir. Google AdWords ile markanızı tanıtmak için az denebilecek bir maliyetle reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Ancak öncesinde Google’da etkili reklam kampanyası yapmak için cevabı verilmesi gereken sorulara bir göz atmanız yararlı olabilir.

REKLAM KAMPANYANIZIN YAPISI NEDİR?

Reklam kampanyaları oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şüphesiz reklam kampanyanızın yapısıdır. Web sitenizin içeriği ve reklam kampanyanızın içeriği birbiriyle paralel olmalıdır. Alakasız reklam kampanyaları zamanınızı boşa harcadığınızın göstergesi olacaktır. Bu nedenle reklam kampanyanızın yapısını ilk önce belirlemelisiniz. Web sitenizin içeriğinde bulunan ürün veya hizmetleri reklam kampanyasında detaylı bir şekilde anlatırsanız hedef kitlenize daha fazla yaklaşırsınız. Reklam kampanyalarında asla genellemeler kullanmamalısınız.

ANAHTAR KELİME SEÇİMİNİ DOĞRU YAPIYOR MUSUNUZ?

Google arama motoru anahtar kelime odaklı çalışmaktadır. Bu nedenle de SEO’ya çok fazla önem verir. SEO ve anahtar kelimeler birbirleriyle ilintilidir. Tıpkı web sitesi içeriklerinizde olduğu gibi reklam kampanyalarınızda da kesinlikle anahtar seçiminizi doğru yapmalısınız. Google AdWords reklamlarında anahtar kelimeler hedef kitleye ulaşmak için kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğunuz reklam kampanyasının başarılı olabilmesi için hedef kitlenizin sizin tarafınızdan tanıtılan ürün veya hizmeti nasıl arayacağını düşünmeniz gerekmektedir. Ürün veya hizmetiniz için reklam kampanyasında yararlanacağınız anahtar kelimelerin spesifik kelimelerden ziyade aramalarda kullanılan kelimeler olmasına özen gösterilmelidir.

ETKİLİ REKLAM METNİNİN NASIL OLMASI GEREKİYOR?

Google AdWords reklam kampanyasında reklam metinleri ürün veya hizmetin açık şekilde yansıtılması sonucunda başarıya ulaşır. Bu nedenle de başarılı bir reklam metninin nasıl olması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Reklam metnini hazırlarken akıcı ve açık dilde yazmanızın yanı sıra anahtar kelime ile reklam metni arasında bağlantı olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.