P

azarlamanın en büyük sorunlarından olan ölçümleme ve erişebilirlik internet çağının başlamasıyla beraber son buldu. Günümüz dijital pazarlamasında her türlü işlem gerçekleştirilebiliyor ve pazarlamanın yol haritası da buna göre hazırlanıyor. İnternetle beraber akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle her an her yerden dijital pazarlama yapılması mümkün kılındı. Artık pazarlama stratejileri için ofislere, bilgisayarlara ve saatler süren toplantılara gerek yok. Evet bunlar da olacaktır, ancak dışardasınız ve ilham alıyorsunuz. Pazarlama stratejinizi belirlemek için geleneksel yöntemlere bağlı kalmanıza gerek yok. Araştırıp hedef kitlenize uygun dijital pazarlamayı oluşturmanız zor olmayacaktır.

İnternet ile beraber dijital pazarlama kavramı da yer etmeye başladı. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasında binlerce fark bulunabilir. Ancak bunların en önemlisi erişilir olma ve ölçebilme potansiyelidir. Önceleri gazeteye verdiğiniz reklamın okunabilirliğini günlük tirajından ölçebiliyor, ancak reklamınıza geri dönüşün nasıl olduğunu, gazete okuyucusunun reklamınızı okuduktan sonra ne yaptığını veya reklamınızı başkasıyla paylaşıp paylaşmadığını bilemiyordunuz. Hal böyle olun dijital pazarlama her ieyi kolaylaştırarak yol gösterici konumuna geldi. Artık dijital pazarlama ile hedef kitlenizin ne kadarının ürününüzle ilgilendiğini, nasıl bir etkileşim gösterdiğini, ürününüzü beğenip beğenmediğini veya paylaşıp paylaşmadığını ölçebiliyorsunuz. Böylelikle dijital pazarlamanın da hesap veren pazarlama olduğu ortaya çıkıyor.

Dijital pazarlama ile başarınızın seviyesini ölçebildiğiniz gibi, hedef kitlenizin deneyimlerini de görebiliyor ve buna göre hareket edebiliyorsunuz. Hesap veren pazarlamada kaçış yeriniz kalmıyor. Başarısızlığınızın sonuçlarını anında görüp buna göre hareket etme zorunluluğunuz ortaya çıkıyor. Gelen şikayetleri anında okuyabiliyorsunuz ve buna göre düzenlemelerinizi yapmanız yolunda bir önlem almak zorunda kalıyorsunuz. Avantajların iyi değerlendirilmesiyle alakalı çalışmalarda eskiye nazaran çok daha iyi bir konumda olduğunuzu atlamamanız gerekiyor. Düşünsenize bugün siz hedef kitlenizi seçme lüksüne sahipsiniz. Hedef kitlenizi seçerek sadece bu kitleye hitap ediyorsunuz ve başarıyı da bu şekilde yakalamış oluyorsunuz.