M

arkanız için bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız öncelikle iyi bir alan adı almanız gerekmektedir. Alan adı markaların en zayıf noktasıdır. Çoğu marka farklı olmak için değişik alan adlarını denese de en mantıklısı markanızın ismini kullanmanızdır. Böylelikle akılda kalıcılık zor olmayacaktır. Markaların mutlaka bir web sitelerinin olması gerekmektedir. bu konuda alan adının yanı sıra kaliteli bir logo ihtiyacınız da bulunmaktadır. Bu iki başlangıç pürüzünü giderdikten sonra web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ancak daha öncesinde nasıl bir web sitesi olacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. İçerik tabanlı mı yoksa görsel tabanlı mı web sitesi oluşturacağınızı seçmeniz gerekmektedir. Çünkü bu seçim ilerleyen zamanda sizin başarınıza etki edecektir. Unutmayın bir web sitesi her zaman aktif olmalı ve kullanıcıları kabul etmelidir.

MARKANIZI ANLAYIN

Markanız için doğru web sitesini oluştururken markanızı anlamış olmanız çok yardımcı olacaktır. Siz markanızı nasıl anlarsanız başkaları da markanızı aynı şekilde algılayacaktır. Bu nedenle yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına etraflıca düşünmeli ve markanızı gerçekten anlamalısınız. Kendinize markanızla ilişkilendirdiğiniz 3 kelimeyi sorun ve cevaplayın. Daha sonra güvendiğiniz birine de aynı soruyu sorun ve onun kelimeleriyle sizinkilerin benzer olup olmadığını kontrol edin. Arada uyuşmazlık varsa bu boşlukları giderdikten sonra web sitenizi oluşturmanız daha avantajlı olacaktır.

HEDEF KİTLENİZİ ANLAYIN

Kendi markanızı anladınız ve artık gönül rahatlığı ile yola devam edebilirsiniz. Ancak hedef kitlenizi de anlamanız gerekmektedir. Web sitenizde paylaştığınız mesajlar hem markanızla hem de hedef kitlenizle uyumlu olmalıdır. Bu nedenle hedef kitlenizin sizden ne istediğini ve ne beklediğini anlayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

YÜZSÜZ BİR MARKA OLMAYIN

Bir markanın yüzünün olması çok önemlidir. Bu konuda yenilikçi olmanızda fayda vardır. Küçük ya da büyük bir marka olabilirsiniz. Ancak hedef kitlenizi büyülemek ve web sitenize çekmek için mutlaka bir marka yüzü belirlemeniz gerekmektedir.