D

ijital pazarlama planlarına dahil edebileceğiniz gerçek bir guruyu işe almak için atmanız gereken birçok adım var. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız rehbere göz etın.

Kendileri hakkında ne söylüyorlar?

Kişiyi anlamak için dijital bir uzman olmanıza gerek yok. Sosyal medya hesaplarını kontrol etmek kadar basit bir şey, nasıl düşündüklerini anlamanıza yardımcı olabilir.

LinkedIn başlamak için iyi bir yer olsa da, daha z bilgiye sahip olabilirsiniz. Peki LinkedIn’in ötesine bakarak ne öğrenebiliriz? Örneğin Twitter ve Instagram gibi platformlar genellikle ilginç sinyaller verir.

Aktifler mi yoksa sosyal medya hesapları terk mi edilmiş? İçerik aradığınızı mı gösteriyor? Biyoları onlar hakkında ne söylüyor? İzleyicileriyle anlamlı bir diyalog içerisinde çalışıyorlar mı?

Dünya onlar hakkında ne söylüyor?

Son derece açık görünebilir, ancak aday adının aranmasının 10 dakikası, dijital ayak izlerini anlamanıza gerçekten yardımcı olabilir. Blog mu yazıyorlar? Eğer öyleyse, nasıl düşündükleri, nasıl yazdıkları ve çok daha fazlası hakkında muazzam içgörüler toplayabilirsiniz. Blog kişisel bir hesap olsa bile, güncelleme sıklığı hakkında bir kişi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Doğru soruları sorun

Sırf Snapchat’te olmadığınız ya da hiç kullanmadığınız için Periscope, bir görüşme sırasında anlamlı görüşler elde edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Gerçek şu ki, bu dijital hakkında daha az şey ifade ediyor ve dijitalin temel iş stratejinizi nasıl destekleyebileceğini açıkça ifade edebilmek hakkında.

Cevaplar seviyeye göre değişse de, sorabileceğiniz bazı sorular şu şekildedir;

Doğru dijital kanallarda mı yer alıyoruz?Dijital başarıyı nasıl ölçmeliyiz?
Mevcut dijital deneyimimizi geliştirmemiz için hangi fırsatları gördünüz?