S osyal medyada hedef kitleyi genişletmek ve paylaşımların en geniş kitleye ulaşmasını sağlamak için kullanılan yegane yöntem hashtag kullanmaktır. Doğru şekilde kullanıldığı zaman fazlasıyla etkileşim ve erişim sağlayan hashtag, markanızı öne taşıyacak bir yöntem. Ancak doğru hashtag kullanımı nasıl olur?

 

İyi Araştırın!

Öncelikle hangi sektörde hizmet veriyorsak o alana uygun hashtagleri detaylıca araştırıp hareket etmek gerekli. Aynı sektörde bulunduğunuz popüler firmaların hashtag kullanımına da göz atarak kendi sosyal medya hesabınıza entegre etmek faydalı olacaktır.

 

Anlaşılır Olmalı!

Anlaşılması kolay hashtagler kullanmak düzenli bir izlenim yaratacaktır. Aynı zamanda 30 adet hashtag kullanma sınırına dayanarak bir gönderide 30 hashtag kullanmak kötü bir izlenime sebep olabilir. Bu yüzden tercih edilmemelidir.

Özenle Seçin!

Hangi hashtagleri kullanmanız gerektiğini kestiremiyorsanız popüler ve gündemde olan hashtaglerin takibini yapan siteleri önerebiliriz. Bu sitelere RebelMouse, Tagboard ve Hashtracking’i örnek gösterebiliriz. Hangi hashtagin işinize yarayacağını bu siteler aracılığıyla rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

 

Denge Kurun!

Sektörünüzle ilgili terimsel veya belirli bir anlama sahip hashtagler, bazen trende girmiş hashtaglerden daha etklili olabilir. Kısacası bazı hashtaglerde abartılı olmayacak şekilde derinleşmek gerekebilir. Örneğin; bir restoran zincirinin Instagram hesabında paylaşılan Tavuk Izgara görselinin açıklamasına #yemek hashtagi yerine #tavukızgara hashtagi kullanırsanız daha etkili olabilir. Tabii ki bu genel bir kural değildir. İçeriğinizin konusuna göre hashtag belirlemek doğru tutumdur. Bu yüzden bu konuda bir denge kurmak en sağlıklı yöntem olacaktır ve doğru uygulandığı takdirde markanız yükselecektir.