B
üyümek ve önemli atılımlar yapmak için strateji geliştiren markaların vazgeçilmez uygulaması haline gelen Instagram her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor. Birçok markanın dijital pazarlama stratejisinde yer verdiği Instagram uygulaması son verilere göre 1 milyar kullanıcıya sahip en çok kullanılan uygulamalar sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla markalar da müşteri kazanmak ve büyüme gerçekleştirmek için Instagrama başvuruyor. Bakalım Instagram’da markanızı büyütmeye yönelik özellikler neler…
Web Tarayıcı Üzerinden Mesajlaşma
Birçok kullanıcı için uzun süredir beklenen bir özellik olan web tarayıcı üzerinden DM özelliği, son zamanlarda yine gündeme gelmişti. Instagram, bu talebi değerlendirmek adına gerekli adımı attı. 2020’nin başında küçük bir grup üzerinde web tarayıcı üzerinden DM özelliği test edilmişti. Test sonucunun başarılı sonuçlanmasının ardından tüm dünya ile bu özellik tanışmış oldu. Bu süreçte Instagram’ı potansiyel müşterisini arttırmak ve kurumsal olarak itibar arttırmak amacıyla aktif olarak kullanan markalar için de pratik bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Hikaye Düzenleme Özelliği
Bir yeni özellik de 10 kadar içeriği aynı anda yükleme ve düzenleme imkanı. Takipçileri ile bir ürün satış veya bir konu hakkında bilgilendirme yapmak isteyen markalar için yine pratik bir özellik oduğunu söyleyebiliriz. Aynı anda 10 adet video veya fotoğrafı tek seferde hikayeye ekleme özelliğini gözden kaçırmamanızı öneririz.

Hikayeye Müzik Ekleme Özelliği
Uygulamaya başlandığından itibaren en çok ilgi gören yeni özellik hikayeye müzik ekleme özelliği oldu. Instagram’ın hikaye içine kendi arama özelliği ile istenen müziği ekleyerek uygulanan bu özellik büyük ilgi görüyor. Markalar açısından takipçilere müzik önerilerinden bulunmak ve bir görselle beslemek için de önemli bir özellik konumunda.

Instagram Alışveriş Özelliği
Instagram’da takipçilerinizin alışverişe yönlendirmek için en uygun ve mükemmel bir özellik diyebiliriz. Özellikle son yıllarda internet alışverişi Türkiye’de büyük ilgi görüyor. Tabii öncelikle Instagram sayfanızın ticaret ilkelerine uyan bir işletme sayfası olması gerekiyor. Ardından gerekli adımları yerine getirerek sayfanızda belirlediğiniz ürünlerin satışı kolaylıkla yapılabiliyor.