S

osyal hayatımızda, entelektüel sohbetlerde veya bilimsel konferanslarda sıkça duyduğumuz “globalleşen dünyamız” kavramı, yerini “dijitalleşen dünyamız” kavramına bırakıyor. Özellikle Coronavirüs tehdidi ile karşı karşıya olan dünya, tüm yaşantısını eve taşıyor. Tam bu noktada dijitalleşme, çok daha büyük bir öneme sahip.

Bugün müzeleri sanal ortamda gezebiliyor, internetten her türlü alışverişi yapabiliyoruz. Dijitalleşme bugün öyle bir öneme sahip ki Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn, Facebook mecralarında bulunmayan ve web sitesi dahi olmayan markalar tanınmıyor. Broşür, billboard, poster gibi geleneksel reklam yöntemleri yerini çağdaş, dijital reklamcılık anlayışına bırakarak kendini yeniliyor.

Kendinizi Yenileyin!
Geçmişten bugüne ün yapmış markalar dijital dünya ile ününe ün katıyor. Reklam stratejileri, düzenli sosyal medya kullanımı, etkileşim odaklı taktikler ile markalar adeta sosyal medya fenomeni haline geliyor. Çağa ayak uydurmak yani dijitalleşmek bir markanın büyümek için atması gereken ilk adımdır. Gelin bu dijitalleşme atılımlarına madde madde göz atalım.
Reklam Harcamalarını Kısmayın!
Kriz dönemlerinde reklam harcamalarını kısmayan, bütçe ayırmaya devam eden markalar devleşiyor. Dijital çağda reklam ve tanıtım süreçlerini etkili kullanmak, kitlelere sosyal medya üzerinden ulaşmak ve iletişim kurmak markanızı öne taşır. Dünyaca bilinen otomobil üreticisi Ford Motor Company’nin sahibi Henry Ford, henüz 1900’lü yıllarda “Reklam bütçesini durdurarak paradan tasarruf etmek isteyen biri, saati durdurarak zamandan tasarruf etmek isteyen biri gibidir.” diyerek günümüz reklam anlayışına yön vermiştir.


Düzenli Paylaşım Yapın!
Sosyal medya mecralarında ne kadar aktif ve düzenli görünürseniz, takipçilerinizin aklında o kadar kalırsınız. Takipçileriniz ile yakaladığınız her etkileşim size artı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Düzenli ve planlı paylaşımlar yapmak, markanızı takipçilerin alışkanlığı haline getirmek için en önemli unsurlardan biridir.

Önerilerde Bulunun, Etkileşime Girin!
Coronavirüs sürecinde evde kalmak sağlığımız için gerekli ancak bir noktada sıkıcı olabilir. Bu noktada hepimiz sosyal medyayı daha sık kullanıyoruz. Takipçileriniz için yapacağınız dizi, film, kitap, müzik, online eğitim gibi öneriler, faydalı ve ilgi çekici olacaktır. Bu sayede etkileşime girmek ve daha fazla kitleye ulaşmak da kolaylaşacaktır.