H

edef kitlenizin gerçekten okumak istediği yeni, ilginç ve arama motoru için optimize edilmiş içeriği nasıl yazarsınız? Kendi yaratıcılığınıza güvenmeden benzersiz blog fikirleri bulmanın tonlarca yolu var. Bu kılavuzda, blog yazısı fikirleri bulmak için farklı yollar bulacaksınız.

Kullanıcı Anketleri

Blog yazısı fikirleri bulmanın en iyi yollarından biri, kullanıcılara neyi okumak istediklerini sormaktır. Böylelikle hedef kitlenizin gerçekten okuyabileceği içerikler oluşturubilirsiniz. Kitlenizden daha fazla bilgi edinmek Google Formlar gibi anketleri kullanabilirsiniz. Bu anketi mevcut müşterilere, sosyal medya takipçilerine veya ağınızdaki diğer kişilere gönderebilirsiniz. Cevapları bazı ilginç blog yazısı konularına çevirmeniz daha kolay olacaktır.

Google Otomatik Tamamlama

Blog yayını fikirleriyle gelince, çoğu işletme sahibi odak konularını yazmak ve ne olacağını görmek için Google’a akın ediyor. Ancak, aramanızı tamamlamadan önce, daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz konuları görmek için Google’ın otomatik tamamlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Rakip Araştırma

Bazen küçük bir rakip araştırması etkili blog yazısı fikirlerine yol açabilir. Çünkü – itiraf etmekten nefret etseniz bile – bazen rakipleriniz oldukça iyi bir blog yazısı konusu ile karşınıza çıkabilir.
Ne hakkında yazdıklarını açıklamak için rakiplerinizin bloglarına girebilir veya rakiplerinizin içeriğinde hedefledikleri bir anahtar kelime listesi oluşturmak için bazı araçları kullanabilirsiniz.

İlgili Anahtar Kelimeler

SEO konusunda bilgili iseniz, muhtemelen odak konunuzla alakalı anahtar kelimeleri araştırma sürecini bilirsiniz. SEMrush gibi anahtar kelime araştırma araçları, ilgili blog yazısı fikirlerine dönüştürebileceğiniz ilgili anahtar kelimelerle ilgili sağlam bir rapor oluşturacaktır. Bu, kendi başınıza ilgili konularla karşılaşmaya kıyasla size çok zaman kazandıracak.

Google Trendleri

Yükselen bir trendden yararlanmak istiyorsanız, olası blog yazısı fikirleri için Google Trends’e gidin. Yalnızca insanların aktif olarak aradığı konuları bulmakla kalmaz, aynı zamanda “İlgili Sorgular”ı da bulabilirsiniz.

Pinterest

Pinterest, bir sosyal medya platformundan çok bir arama motorudur, bu da blog yazısı fikirleri oluşturmak için harika bir araçtır. Trend konularını bulmak için “Trending Ideas” bölümüne bakabilir veya aramaya tek bir anahtar kelime ile başlayabilir ve ne olduğunu görebilirsiniz. Pinterest arama sonuçları, blog gönderileri, resimler ve videoların bir karışımından oluşacaktır. Bazı akıllı blog yayınları hakkında kendi fikirlerinizi düşünmek için diğer markaların neler yazdığını keşfedin.

Facebook Grupları

Facebook, çoğunlukla yüzlerce üyeden oluşan tonlarca Facebook Grubuna ev sahipliği yapmaktadır, Örgüden SEO’ya, köpek gezdirmeye ve zihinsel sağlığa kadar hemen her konuyla ilgili gruplar bulabilirsiniz. Sektörle ilgili gruplara katılarak, insanların hangi soruları olduğunu keşfedebilirsiniz.